Prawidłowy dobór agregatu pompowego powinien odbywać się przede wszystkim pod względem jego zastosowania oraz oczekiwania co do efektów pracy, bowiem wiele z nich będzie charakteryzować się różnymi parametrami technicznymi, a co za tym idzie, lepiej inaczej sprawdzać się w konkretnych warunkach pracy.
Prawidłowy dobór agregatu pompowego powinien odbywać się przede wszystkim pod względem jego zastosowania oraz oczekiwania co do efektów pracy, bowiem wiele z nich będzie charakteryzować się różnymi parametrami technicznymi, a co za tym idzie, lepiej inaczej sprawdzać się w konkretnych warunkach pracy. Warto możliwie precyzyjnie określić zakres wykorzystania agregatu, aby osiągnąć zakładaną wydajność pracy a przede wszystkim, uzyskać efekt pompowania, oraz aby nie doprowadzić do jego uszkodzenia wynikającego z wadliwego użytkowania (np. przy pracy z medium nieodpowiednim dla rodzaju pompy).
Podstawowe przeznaczenie agregatów pompowych
Agregaty pompowe dostępne na rynku, możemy podzielić na szereg grup względem ich zastosowania, choć często jest tak, że agregat pompowy jest na tyle wielozadaniowy, że można go przypisać do kilku grup jednocześnie. W zakresie przykładowych grup agregatów można wskazać:
- Agregaty pompowe do ogólnego odwadniania i wody zannieczyszczonej
- Agregaty pompowe do pracy z instalacjami igłofiltrowymi
- Agregaty do pompowania nawadniania i wody czystej
- Agregaty pompowe do ścieków
- Agregaty pompowe pożarnicze i przeciwpowodziowe dla jednostek straży pożarnej
- Agregaty pompowe przemysłowe
W zależności od podstawowego przeznaczenia należy dobrać agregat tak, aby spełniał nasze wymagania. W przypadku, kiedy urządzenie z założenia będzie eksploatowane na wielu polach zamiennie, warto zainwestować nieco więcej środków w agregat wielozadaniowy, który sprawdzi się w wielu warunkach pracy.
Na co zwrócić uwagę przy doborze agregatu pompowego?
Wybierając agregat pompowy, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii technicznych, które będą wpływać na jego pracę, uniwersalność a także awaryjność.
Typ napędu
Agregaty pompowe najczęściej napędzane są silnikami spalinowymi (z reguły typ diesel) lub elektrycznymi. Typ napędu powinien być określony w zależności do specyfiki prac użytkownika i tego czy dysponuje w miejscu pracy, odpowiednim zasilaniem. W zakresie napędów spalinowych, oferowanych jest z agregatami wiele marek silników, w szerokim zakresie mocy.
Wydajność
W rzeczy samej, wydajność urządzenia będzie odgrywać w wielu przypadkach istotną o ile nie najistotniejszą. W zależności od zastosowania będziemy szukali urządzeń o odpowiedniej przepustowości. Wśród ofert producentów i dystrybutorów agregatów pompowych, możemy zetknąć się najczęściej z pompami o wydajności od ok. 100 m3/godz. aż do wydajności rzędu 1000 m3/godz. i więcej. Niektóre duże pompy powodziowe, posiadają maksymalne wydajności rzędu kilku tysięcy m3/godz.
Oczywiście warto możliwie ość precyzyjnie przeliczyć nasze potrzeby w konkretnym przypadku, aby niepotrzebnie nie nabyć zbyt dużego urządzenia gdy nie ma potrzeby dużych przepływów, oraz z drugiej strony aby nie nadwyrężać pompy o zbyt małej wydajności, pracą w instalacjach wymagających większej przepustowości. Dobry wybór jednostki, daje efekt także w optymalnym zużyciu energii/paliwa którym agregat jest zasilany.
Wysokość podnoszenia
Wysokość podnoszenia, to także bardzo istotny czynnik determinujący możliwość zastosowania konkretnego agregatu w danych warunkach. Zapotrzebowanie na wysokość podnoszenia wynika przede wszystkim z głębokości zasysania, wysokości na którą tłoczymy, a także strat przesyłowych wynikających z długości, średnicy i przebiegu przewodów tłoczących ciecz.
Należy zwrócić na tę kwestię szczególna uwagę, w przypadku, kiedy pompowane medium w celu przetłoczenia na bezpieczną odległość, musi być podniesione na dość sporą wysokość (np. kilkadziesiąt metrów w kopalni odkrywkowej). Większe możliwości w zakresie wysokości podnoszenia pompy, przekładają się na zwiększone zapotrzebowanie na moc, co wymaga większego silnika, mocniejszej jednostki pompowej i wpływa oczywiście na koszt finalnego urządzenia.
Ochrona przy pracy na sucho
Część agregatów pompowych, posiada konstrukcję, która chroni je przed uszkodzeniami w przypadku okresowej pracy na sucho i bez dopływu cieczy (np. zastosowanie komory wypelnionej smarem czy olejem). W niektórych zastosowaniach, ochrona przy okresowej pracy na sucho jest istotną sprawą, bowiem w ciągłej pracy agregatu, na przykład w igłofiltrowych instalacjach odwodnieniowych, często mogą się zdarzać sytuacje w których agregat będzie musiał pracować przez pewien czas na sucho, bez dopływu cieczy. W przypadku braku jakichkolwiek zabezpieczeń, niestety urządzenie uległoby uszkodzeniu, w wyniku przegrzania (np. uszczelnienia mechanicznego), gdyż z reguły, pompowana woda pełni także funkcję chłodzącą. Dlatego też w nowoczesnych urządzeniach stosowane są uszczelnienia mechaniczne w komorze olejowej, które zapewnia odpowiedni poziom chłodzenia elementów hydraulicznych pompy.
Rodzaj zastosowanej pompy
Od tego, jaka będzie zastosowana w agregacie pompa, zależeć będzie w dużej mierze przeznaczenie. Typowych pomp tłokowych nie będziemy w stanie wykorzystać do pracy przy wodach zanieczyszczonych, np. do płukania kruszywa w kamieniołomach. Zaś pompy wirowe, w zależności od kształtu wirnika i materiału z jakiego są wykonane, a także wolnego przelotu zanieczyszczeń wirnika, będziemy mogli wykorzystać często do pracy z wodą silnie zabrudzoną oraz ściekami.
Producenci agregatów pompowych
Na rynku znajdziemy szereg marek agregatów pompowych, wielu producentów. Mogą one różnić się między sobą z jednej strony koncepcjami konstrukcyjnymi, typem stosowanych wirników, preferowanymi markami silników, z drugiej rożna może być zakres i skala wsparcia serwisowego, dostępność części zamiennych, czy łatwość odsprzedaży w przyszłości na rynku wtórnym. Do czołówki producentów, których produkty są dostępne na naszym rynku można tutaj zaliczyć firmy takie jak: Geco Power, Global Pump, Godwin, Selwood, BBA Pumps, MB Exports, Varisco czy też Hudig. Każdy z wymienionych producentów posiada jednego lub kilku dystrybutorów na naszym rynku.
Podsumowanie
Na rynku, w ofertach importerów i dystrybutorów znajdziemy stosunkowo sporo różnorodnych agregatów pompowych. Kluczem jednak, do poprawnego doboru agregatu, może być z jednej strony wybranie producenta, wzbudzającego nasze zaufanie ale także gwarantującego wsparcie techniczne, oraz określenie naszych potrzeb względem parametrów technicznych urządzenia. Właściwe określenie zadań dla agregatu i charakteru jego pracy, pozwoli na skuteczne dopasowanie urządzenia właściwego do naszych potrzeb.
![]() |
klaudia.eu Artykuł został przygotowany przez firmę Klaudia sp. z o.o. specjalizującej się w technikach pompowych, oraz sprzedaży i wynajmie pomp, igłofiltrów i agregatów pompowych dla branży budowlanej, wod-kan i przemysłu. |