O oprogramowaniu wspomagającym do nadzoru wizyjnego

0

Na efektywnie działający nadzór wizyjny składa się kilka czynników. Przede wszystkim kluczowa jest jakość zastosowanej technologii wizyjnej w skład której wchodzą m.in. kamery, monitory oraz konsolety. Nie bez znaczenia jest także sprzęt, czyli komputer. Nie możemy zapominać także o pierwiastku ludzkim – nie każdy operator posiada cechy sprawiające, że jego praca będzie wykonywana w sposób właściwy i skuteczny. Nader ważnym ogniwem jest również oprogramowanie.

Rola oprogramowania wspomagającego w nadzorze wizyjnym jest bardzo ważne, żeby nie powiedzieć – najważniejsza.  Warto podkreślić, że specjalistyczne oprogramowanie typu VMS, bądź PSIM ( Physical Security Information Management ), które sprawdzają się świetnie w centrach monitorujących typu BMS nie posiadają zastosowania sprawdzającego się w przypadku centrów zdalnego nadzoru wizyjnego, którym zajmują się przede wszystkim firmy ochroniarskie. Sprzęty można znaleźć w sklepie Elektromaniacy. To właśnie z tej przyczyny marki zajmujące się kreowaniem modułów musiały stworzyć dodatkowe programy umożliwiające obsługę wydarzeń wykrywanych metodami wizyjnymi.

Ściana monitorów

W efekcie mamy do czynienia ze ścianą monitorów, która na pierwszy rzut oka przypomina stare poczciwe rozwiązanie VMS. Co odróżnia nowoczesne oprogramowanie o rozszerzonych modułach? To przede wszystkim większa liczba funkcji dodatkowych. Do najważniejszych funkcji dodatkowych zaliczamy następujące:

  • możliwość dopisywania komentarzy do zdarzeń alarmowych przez operatorów
  • wbudowane harmonogramy pór dnia powiązane ze szczegółowymi raportami
  • możliwość prowadzenia ewidencji osób poprzez zapisanie danych osobowych

Patrole wizyjne

Absolutnie innowacyjną funkcją rozszerzonego oprogramowania działającego na bazie VMS jest obsługa wirtualnych patroli wizyjnych. Polega ona na poprawnym zdefiniowaniu obrazów referencyjnych i przypisania im procedur w trakcie trwania danej okoliczności.  W praktyce dotyczy do sprawdzeń prewencyjnych – funkcja ta daje możliwość sprawdzenia stanu sejfu, blokad alarmowych, czy zamknięcia drzwi do poszczególnych pomieszczeń technicznych w sposób zdalny i w pełni zautomatyzowany. Podstawowym walorem owej funkcji jest możliwość ujrzenia realnej sceny oraz porównania jej ze wzorcowym obrazem w celu znalezienia różnic. Warto wspomnieć o jeszcze jednej innowacyjnej funkcji, mianowicie prealarmie, czyli podglądowi newralgicznego obszaru bez konieczności sprawdzania materiałów archiwalnych. Tego typu funkcje sprawiają, że praca jest bardziej wydajna, ekonomiczna, szybsza i co ważne – skuteczniejsza.

Na koniec warto wspomnieć o procedurach towarzyszących tego rodzaju oprogramowaniom. Niestety najczęściej nie są one zgodne z polityką danego przedsiębiorstwa i pomimo mnogości ofert sprzętowych trudno dostosować skonkretyzowane usługi do danego zapotrzebowania. Warto zatem dogłębnie przeanalizować rodzaj oprogramowania oraz możliwości jakie ono ze sobą niesie, by działania monitoringu wizyjnego były bardziej wydajne i ekonomiczne.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź