Kiedy planujemy budowę domu i nadchodzi moment wyboru projektu, powstaje dylemat, czy wybrać projekt indywidualny czy zdecydować się na zakup projektu gotowego?
Dom zaprojektowany specjalnie na nasze zamówienie brzmi bardzo kusząco ze względu, że będzie zaprojektowany pod nasze indywidualne gusta, projekt typowy kusi ceną i terminem realizacji zamówienia. Gotowe projekty są dostępne od ręki. Wiec jaki projekt wybrać?
Projekt na zamówienie indywidualne
Taki projekt pozwala zrealizować wszystkie nasze marzenia i zadbać o każdy szczegół naszych czterech kątów. Na etapie projektowania wybieramy materiały z jakich będzie zbudowany nasz dom oraz będą wykończone wnętrza pomieszczeń a wprowadzanie korekt jest znacznie prostsze niż w przypadku projektu typowego, drukowana jest dopiero ostateczna wersja budynku, co sprawia, że zaglądając do dokumentacji wygląda ona schludnie i jest bardzo czytelna, co nie zawsze można powiedzieć o poprawkach w projektach typowych.
Największą i chyba jedyną wadą projektu indywidualnego jest cena. Wysokość takiej usługi to 3 do 5 % wartości gotowego projektu. Jednak mimo wysokiej ceny, bardzo dużo inwestorów decyduje się na ten rodzaj projektu.
Projekty typowe
Projekt typowy dostępny jest od ręki. Siadamy do komputera, włączamy Internet i wyszukujemy katalog gotowych projektów. Kiedy znajdziemy coś ciekawego, klikamy i za parę dni dokumentacja jest w naszym posiadaniu. Jednak to dopiero początek drogi do tego, aby projekt był gotowy do złożenia z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Otóż bardzo dużo kupujących nie wie, że projekt typowy wymaga adaptacji do indywidualnych potrzeb oraz wymogów zawartych w decyzji o warunkach zabudowy. Koszt takiej adaptacji to od 1000 do nawet 8000 złotych. Cena jest uzależniona od ilości oraz charakteru zmian.
Każdy projekt wymaga dostosowania w zakresie:
- warunków geologicznych
- wymogów zawartych w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy
- wykonania projektu zagospodarowania terenu
- naniesienie i wykonanie rysunków technicznych przyłączy do budynku zgodnie z warunkami technicznymi
Podczas adaptacji projektu można wprowadzać zmiany, które są nanoszone ręcznie w każdym egzemplarzu. Można także zmienić rodzaj materiałów używanych podczas budowy. Taki projekt jest tak opracowany, aby zaspokoić techniczne wymagania każdego klienta. Tak więc zawiera bardzo różne rozwiązania, które nie zawsze się przydaje i jest dobre, gdyż jak coś jest do wszystkie to może okazać się do niczego.
Budowa domu to ogromna inwestycja, która pochłania duże pieniądze, dlatego warto rozważyć, czy może lepiej zainwestować w droższy projekt, który jest dopasowany idealnie do potrzeb domowników niż wybrać gotowy szablon. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup projektu gotowego, zaleca się przeprowadzenie rozmowy z projektantem, który będzie adaptował dokumentację. Dobrze, aby wstępnie wycenił całą adaptację projektu oraz podał cenę projektu indywidualnego. Takie informacje ułatwia podjęcie decyzji jaki projekt będzie dla nas odpowiedni.
![]() |
Autor artykułu: Artykuł przygotowała firma Zarzycki Konstrukcje Budowlane z Wrocławia. Firma oferuje kompleksową obsługę Inwestora począwszy od doradztwa poprzez opracowania projektów i dokumentacji, nadzór aż po wykonawstwo. |