Gniazdka elektryczne w kuchni – praktyczne porady

0

Montaż gniazdek elektrycznych wydaje się banalnym tematem. Okazuje się jednak, że to, w jaki sposób zostaną one umieszczone, ma ogromny wpływ na późniejszą ich użyteczność oraz użyteczność całego mieszkania.

Jednym z kluczowych miejsc w mieszkaniu, gdzie potrzebujemy wielu gniazdek elektrycznych, a instalacja musi być odporna na przeciążenia, jest kuchnia. Wszyscy doskonale wiemy, że użytkowanie kuchni musi być wygodne, ale czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele pracy wymaga prawidłowy projekt kuchni oraz optymalne rozmieszczenie w niej urządzeń elektrycznych oraz całej instalacji?

Rozwieję wszelkie złudzenia. Instalacja elektryczna w kuchni nie jest sprawą najprostszą i żeby nie popełnić błędów, należy ją gruntownie przemyśleć. Jest kilka zasad montażu gniazd, których dla własnej wygody i bezpieczeństwa trzeba przestrzegać, a które dzisiaj przybliżę. Mam nadzieję, że okażą się pomocne dla wielu instalatorów i projektantów.

Jaki jest pierwszy krok?

Planowanie gniazdek powinniśmy zacząć od przygotowania projektu kuchni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozlokować sprzętów i urządzeń, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Oprócz projektantów wnętrz, również wiele salonów mebli kuchennych oferuje takie usługi. Dopiero gdy mamy zaprojektowaną kuchnię, możemy zacząć planować rozmieszczenie gniazdek.

Ile gniazdek jest niezbędne?

Najprościej rzecz ujmując – tyle gniazdek, z ilu urządzeń będziemy korzystać. Podstawowy sprzęt to m.in. lodówka, piekarnik, zmywarka, mikrofalówka, płyta elektryczna oraz okap. Do tego należy uwzględnić drobne AGD typu czajnik elektryczny, mikser, toster oraz ekspres do kawy. 5-7 gniazdek to niezbędne minimum. Urządzenia montowane na stałe, tj. lodówki, zmywarki, powinny mieć odrębne obwody.

Na jakiej wysokości umieścić gniazdka?

Gniazdka kuchenne montowane są na różnych wysokościach. Te nad blatem montowane są na wysokości 110-120 cm. Standardowa szafka z blatem kończy się na wysokości ok. 85 cm, tak więc gniazdka powinny być umieszczone wyżej. W przypadku lodówki gniazdko może być umieszczone 30-100 cm nad podłogą. Pozostały sprzęt taki jak zmywarka, piekarnik lub pralka powinien być podłączony do gniazdek na wysokości 30-50 cm. Wyjątkiem jest okap. Gniazdko do okapu powinno być umieszczone nad sąsiadującą z nim szafką lub wewnątrz osłony przewodu odprowadzającego powietrze. Przy rozmieszczaniu gniazd ważne jest, aby zachować minimum 60 cm od strefy mokrej, czyli zlewozmywaka.

Jaki jest najczęściej popełniany błąd?

Umieszczanie gniazdek tuż za sprzętem kuchennym, który jest do nich podłączony. Gniazdka najlepiej jest umieścić nie za, ale obok miejsca, w którym jest planowane ustawienie sprzętu. Dzięki temu możliwe jest dosunięcie sprzętu do ściany. Istotne jest to zwłaszcza w przypadku lodówek, które często mają więcej niż 65 cm głębokości i niedosunięte brzydko wystają. Ponadto, gdy gniazdko umieszczone jest w szafce obok to mamy łatwiejszy do niego dostęp.

Mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże nie tylko instalatorom, ale przede wszystkim projektantom, którzy bardzo często pomijają kwestie użyteczności. Nie można o nich zapominać, a projekt wnętrza i instalacji zawsze musi być spójny, aby realizacja założeń mogła przebiegać zgodnie z planem, a jej efekty mogły dostarczać przyjemnych wrażeń przyszłym użytkownikom.

indeks O autorze
Autorem artykułu jest Karolina Pogorzelska, architekt wnętrz specjalizujący się w projektowaniu, aranżacji, a także zmianie funkcjonalności wnętrz.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź