Jak udekorować dom na święta?

0

Święta to czas wyjątkowy – na tydzień przed nimi przygotowania idą już pełną parą – rozpoczyna się generalne sprzątanie, kompletowanie i realizacja listy zakupów, kupowanie prezentów, wreszcie wielkie gotowanie. Chcemy, aby ten czas spędzić wyjątkowo, żeby wszystko takie było – nasze mieszkanie też. Jak udekorować dom na święta?

Czego unikać?

Na początku dobra rada – pamiętaj, aby nie przesadzić z ozdobami. Czasem tak bardzo czujemy atmosferę zbliżających się świąt, że znika gdzieś po drodze nasze uczucie estetyki. Dom mieni się w czerwieni, zieleni i innych kolorach i tak naprawdę nic do siebie nie pasuje. Unikaj kiczowatych, grających Mikołajów, sztucznych gałązek świerku i wiszących ozdobach w nadmiarze.

Wszystko dokładnie zaplanuj

Zanim zaczniesz dekorować mieszkanie, zastanów się, gdzie podczas świąt spędzisz najwięcej czasu. Prawdopodobnie będzie to salon. Rozejrzyj się, jakie masz możliwości. Być może wystarczy zmiana zasłon w pokoju i poduszek na takie ze świątecznymi akcentami? Czasami nie trzeba rewolucji, a już na pewno nie w pomieszczeniu, które nie jest zbyt dużej powierzchni. Ciekawym elementem dekoracyjnym są również patyczki ze świątecznymi motywami, które możesz wsadzić do doniczek – nadadzą miłego akcentu. Jeśli już mowa o dekoracji okien, możesz użyć sztucznego śniegu i szablonów, aby stworzyć ciekawe świąteczne obrazy, ale nie jest to obowiązkowy element dekoracji. Ciekawie będą natomiast wyglądały gałązki świerku ułożone na parapecie.

Jeśli chodzi o wiszące dekoracje, to nie przesadź z nimi. Pamiętaj o jemiole, ewentualnie o drobnych ozdobach, które mogą zawisnąć przy oknie, nie pozwól jednak, aby te zdominowały wnętrze. Pamiętaj, że wystarczająco dużo wiszących ozdób będzie na choince. Przed świętami warto również udekorować przedpokój i drzwi wejściowe. Czasem wystarczy po prostu powieszenie stroika.

Co ze świątecznym stołem?

Dekoracja świątecznego stołu to zawsze jedno z trudniejszych zadań, a przy tym najważniejszych. Zadbaj o to, aby zdobił go śnieżnobiały obrus, choć odcienie ecru też świetnie się sprawdzą. Pewnie masz dość ograniczone miejsce, dlatego możesz nie zmieścić zbyt wielu ozdób, niech więc będzie nimi świąteczna zastawa. Przy każdym zestawie możesz położyć np. gałązkę świerku,  na środku stołu natomiast stroik lub doniczkę z kwiatem ostrokrzewu. Ważne, aby dekoracja stołu współgrała z resztą – świątecznym drzewkiem.

Samo drzewko również będzie ważnym elementem dekoracyjnym – może w tym roku przystroisz je w jednym, maksymalnie dwóch kolorach. Ciekawie wyglądają drzewka, których bombki i ozdoby są w srebrnym lub złotym kolorze, zwłaszcza, jeśli zostały wykonane własnoręcznie. Dobrym sposobem na zajęcie dzieci świętami jest właśnie wspólne robienie ozdób choinkowych, a potem przystrajanie świątecznego drzewka.

Podczas dekoracji domu na święta należy trzymać się jednej zasady – zachować umiar, właściwie jak w każdej sferze, dzięki czemu przeżyjemy je bez nerwów, z dobrym humorem i samopoczuciem.

Kasia Jasinska
Artykuł został przygotowany z pomocą działu www.decobazaar.com/swieta-i-okazje-boze-narodzenie

choinka-inaczej

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź