Materace Koło

Jak wybrać idealny parkiet?

1

Decyzja o zakupie parkietu do naszego domu, jest z pewnością bardzo dobrym pomysłem. Problem pojawia się jednak, kiedy stajemy przed koniecznością wyboru konkretnego produktu. Zdajemy sobie sprawę, że w tym przypadku nie możemy opierać się tylko na wrażeniach estetycznych. Zastanówmy się zatem, na jakie czynniki zwrócić uwagę, aby po zakończeniu remontu nasz dom zachwycał nas efektowną i trwałą podłogą.

Wzór parkietu a gatunek drewna
Pierwszy etap, który musimy pokonać, to wybór właściwego gatunku drewna. Dokonamy go w oparciu o określony wcześniej wzór. Tradycyjne parkiety są przeważnie wykonywane z rodzimych gatunków drewna. Jeżeli chcemy kupić parkiet z dłuższymi deszczułkami, to lepiej sprawdzą się w tym przypadku gatunki egzotyczne. Najbardziej uniwersalne są gatunki takie jak dąb, klon, czereśnia, a także zagraniczne – merbau i iroko. Gatunki te charakteryzują się niskim współczynnikiem kurczliwości. Dzięki temu nie będą „pracować” już po położeniu na podłodze.

A co w sytuacji, kiedy chcemy wybrać buk, brzozę lub grab? Są to gatunki „kurczliwe” i w ich przypadku musimy zastosować odpowiedni sposób ułożenia. Najczęściej będzie to wzór w jodełkę, kwadraty lub drabinkę. To ograniczy skutki reakcji tychże gatunków na zmiany wilgotności.

Możemy także zdecydować się na tzw. gatunki pośrednie, do których należy jesion. Parkiety jesionowe mogą być układane w dowolny sposób. Należy tylko przestrzegać jednej zasady. Otóż proporcje szerokości do grubości deszczułek muszą być mniejsze niż 4:1. Stosując się do tej wskazówki, unikniemy powstawania mało estetycznych odkształceń.

Olejowane czy lakierowane?
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest wykończenie parkietu. Wybierać będziemy między lakierem i olejem. W pierwszej kolejności skupmy się na omówieniu lakierów.

Dzięki lakierom wodnym zachowana zostanie naturalna barwa drewna, a także struktura słojów. Stosując lakiery rozpuszczalnikowe będziemy mogli uzyskać ciepły odcień podłogi. Dodatkowo środki te podkreślają rysunek słojów. W przypadku lakierów zabezpieczających, mamy do wyboru preparat matowy, półmatowy, błyszczący oraz transparentny. Wbrew powszechnie panującej opinii, która mówi, że bardziej odporne są lakiery błyszczące, wszystkie te rodzaje wykazują identyczną wytrzymałość.

Czas teraz na omówienie olejów. Środki te sprawiają, że parkiety zyskują charakterystyczną, ciepłą barwę. Efekt ten jest mocniejszy niż w przypadku lakierów. Dlaczego? Otóż oleje jeszcze bardziej podkreślają kolor drewna oraz intensywniej uwidaczniają rysunek słojów.

Rodzaje parkietów:
Wybór parkietu to nie tylko określenie gatunku drewna i sposobu jego impregnacji. To także konieczność podjęcia decyzji odnośnie struktury deszczułek. Do wyboru mamy w tym przypadku dwa rodzaje. Chodzi o parkiety warstwowe oraz lamelowe.

Parkiety warstwowe charakteryzują się prostotą montażu, a także sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Każda deszczułka posiada specjalne wypusty, które umożliwiają szybkie położenie parkietu. Deszczułki składają się przeważnie z dwóch lub trzech warstw. Dolna warstwa wykonana jest z miękkiego drewna iglastego. Warstwa górna to z kolei twarde i szlachetne drewno bukowe, dębowe lub jesionowe. Poszczególne deszczułki są dodatkowo scalane za pomocą specjalnego kleju. Dzięki temu podłoga lepiej „oddaje” ciepło do otoczenia, a to z kolei obniża koszty związane z ogrzewaniem. Podłogi klejone niwelują także efekt skrzypienia.

Parkiety lamelowe można nazwać bardziej ekonomiczną alternatywą dla podłogi warstwowej. W ich przypadku deszczułki mają mniejszą grubość, a tym samym łatwiej ulegają odkształceniom. Co więcej parkiet lamelowy nie nadaje się do wielokrotnego cyklinowania. Atutem tego rozwiązania jest jednak niska cena. Parkiety lamelowe powinny być wykonywane ze stabilnych gatunków drewna. Dzięki temu ograniczymy powstawanie wspomnianych już odkształceń.

Wybór idealnego parkietu z pewnością nie jest prostym zadaniem. Niemniej jednak, korzystając z porad zamieszczonych powyżej, będziemy w stanie kupić estetyczny, łatwy do położenia i jednocześnie trwały produkt.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki firmie Prodexpol: www.prodexpol.pl, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży parkietów drewnianych oraz deski podłogowej.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

Pozostaw odpowiedź