Rekuperatory – co warto o nich wiedzieć?

0

Rekuperator jest to urządzenie, przy pomocy którego możemy zmniejszyć straty ciepła, które wynikają z wentylacji naszego mieszkania. W dzisiejszych czasach ogrzewanie mieszkania wiąże się zazwyczaj z bardzo dużymi kosztami, dlatego też warto skorzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, aby obniżyć te koszty jak najniżej się da.

Wysokie koszty ogrzewania wynikają głównie z ogromnej straty ciepła spowodowanej wentylacją naszego mieszkania. Nagrzane powietrze jest usuwane z pomieszczeń, a w ich miejsce napływa świeże, ale zimne powietrze, które musimy ponownie ogrzać. W prawidłowo ocieplonym mieszkaniu, praktycznie połowa dostarczanego ciepła wykorzystywana jest właśnie do tego celu, dlatego też warto sięgnąć po rekuperator, aby to zmienić. Najlepsze rekuperatory umożliwią nam odzysk ciepła na poziomie sprawności 85-92%.

Rekuperator – zasada działania

Najprościej rzec mówiąc rekuperator, to nic innego jak dwa wentylatory (wywiewny i nawiewny), wymiennik ciepła oraz dwa filtry powietrza. W wymienniku zimne powietrze, które dopływa do wnętrza naszego mieszkania, ogrzewane jest ciepłem powietrza wywiewanego.Głównym zadaniem filtrów powietrza montowanych w centralach wentylacyjnych jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak widać rekuperatory, to nie tylko znakomity sposób, na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie mieszkania, ale również doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć czyste i zdrowe powietrze w swoim domu.

Rekuperacja na pierwszy rzut oka może wydawać się bardzo skomplikowana, ale tak naprawdę działa na bardzo prostych mechanizmach. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją polega przede wszystkim na usunięciu z mieszkania zużytego powietrza i dostarczeniu świeżego, przy jednoczesnym odzysku ciepła za sprawą zużytego powietrza.

Świeże powietrze pobierane jest zawsze z zewnątrz mieszkania za pomocą specjalnej czerpni, a następnie przechodzi przez kanały wentylacyjne do centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. W tym samym czasie z pomieszczeń tzw. „brudnych” (łazienek, kuchni czy garderoby) wyciągane jest zużyte powietrze, które także kanałami wentylacyjnymi dociera do rekuperatora. Zużyte powietrze, które przechodzi przez wymiennik ciepła, oddaje swoje ciepło powietrzu, które jest dostarczane z zewnątrz. Warto zaznaczyć tutaj, że nowe i zużyte powietrze nie miesza się ze sobą, tylko mija się oddzielnymi kanalikami wymiennika. Zużyte zimne powietrze wyrzucane jest zawsze na zewnątrz mieszkania przez specjalną wyrzutnię. Świeże i ogrzane powietrze jest z kolei nawiewane do naszego mieszkania.

W najnowszych rekuperatorach ruch powietrza w większości przypadków wymuszany jest przez energooszczędne wentylatory, które zasilane są prądem stałym. Dzięki wykorzystaniu specjalnych kanałów wentylacyjnych, emitowany hałas jest naprawdę minimalny, dlatego też współczesne rekuperatory, takie jak np. rekuperator Bartosz są urządzeniami bardzo komfortowymi w użytku.

Najważniejsze korzyści współczesnych rekuperatorów

Niewątpliwie największą zaletą stosowania rekuperacji, obok ogromnej oszczędności, które wynikają z ograniczenia kosztów ogrzewania, jest czystość nawiewanego powietrza. Jest do doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które muszą zmagać się z różnymi alergenami. Dużą zaletą współczesnych rekuperatorów jest również i to, że są one bardzo proste w obsłudze. Jeżeli chcą mieć Państwo w swoim domu zawsze zdrowe i świeże powietrze w optymalnej ilości i o komfortowej temperaturze zarówno latem jak i zimą, to inwestycja w rekuperatory jest ciekawym rozwiązaniem.

Jak wygląda instalacja rekuperatora?

Rekuperatory to stosunkowo nowoczesne systemy, które zdecydowanie łatwiej będzie nam zainstalować w domach nowo budowanych, niż w przypadku budynków już wykończonych. Jeżeli chcemy aby nasz system rekuperacji działał poprawnie, do wszystkich pomieszczeń użytkowych musimy doprowadzić kanały, za pomocą których transportowane będzie powietrze wyciągane i nawiewane. Jak łatwo się domyśleć w przypadku funkcjonujących już domów, zainstalowanie rekuperatora może wiązać się z dość czasochłonnymi i kosztownymi remontami. Przewody wykorzystane w systemach rekuperacji mają sporą średnicę (sięgającą nawet kilkunastu centymetrów wraz z izolacją), dlatego też trudno będzie je ukryć w istniejących zakamarkach.

Podsumowanie

Jeżeli zdecydujemy się już na zainstalowanie rekuperatorów w naszym domu, to poza ogromnym komfortem wynikającym z możliwością wygodnego sterowania naszą wentylacją oraz oczywiście czystym powietrzem, będziemy mogli liczyć również na zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do ogrzania budynku. Szacuje się, że dzięki sprawnym rekuperatorom będziemy mogli ograniczyć koszty ogrzewania o około 20-30%.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź