System nawadniania ogrodu samodzielnie czy z firmą?

0

Osoby posiadające ogród bardzo dobrze wiedzą ile czasu zajmuje jego podlewanie. Bieganie z konewką czy stanie z wężem nie należy do wyjątkowo ciekawych i wygodnych zajęć. Również podlewanie ogrodu przy pomocy zraszaczy, które przenosi się z miejsca na miejsce nie zagwarantują efektywnego podlewania. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnego systemu nawadniania ogrodu.

Z jakich elementów składa się system?

Systemy nawadniające mogą być mniej lub bardziej rozbudowane, a całość instalacji może składać się z różnych elementów. Podstawą są zraszacze (turbinowe, nieruchome) oraz linie kroplujące, to od ich rozmieszczenia zależeć będzie skuteczność systemu. Zraszacze należy rozmieścić w odpowiedniej od siebie odległości, aby na terenie ogrodu nie było tak zwanych miejsc suchych. Zasięg zraszaczy powinien delikatnie na siebie zachodzić, aby w ten sposób cała podlewana powierzchnia została nawodniona w stopniu równomiernym. Nowocześniejsze systemy pozwalają na chowanie zraszaczy pod trawnikiem.

Linie kroplujące warto wykorzystać w przypadku posiadania rabatek. Pozwolą one na delikatne podlanie roślin, bez uszkodzenia kwiatostanów. Z kolei bardziej zaawansowane systemy posiadają dodatkowy panel sterujący, który pozwala na zaprogramowanie różnych sekwencji podlewania i to o konkretnej godzinie. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż rośliny w ogrodzie potrzebują różnej ilości wody i o różnym natężeniu.

Kolejnym elementem instalacji nawadniających mogą być pompy wody, montowane przy ujęciu wody lub przy podziemnych zbiornikach na deszczówkę. Niektóre systemy nawadniania można podłączyć do przydomowych szamb ekologicznych, a także aby do studni głębionych. Wówczas do podlewania ogrodu wykorzystywana będzie woda pochodząca nie tylko z wodociągu. Na sam koniec nie można zapomnieć o rurach, wężach czy złączach, które tworzą szkielet całego systemu.

System nawadniania ogrodu – samodzielnie czy z firmą?

Jak widać sam system nie składa się ze zbyt wielu elementów i śmiało można powiedzieć, że proste instalacje uda się zamontować samodzielnie. Istnieje jednak spore ryzyko błędu, które może wynikać ze złego rozplanowania zraszaczy czy zaprojektowania całego ich układu. Przez to system może być niewydolny, przede wszystkim z powodu małego ciśnienia w rurach. Bardzo często zdarzają się również nieszczelności w układzie, a usterki na tym etapie potrafią spowodować wielki ból w okolicy portfela. Natomiast w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji wskazane jest, aby skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Dlaczego?

Większość firm, które specjalizują się w wykonywaniu systemów nawadniania posiada podpisane umowy z dostawcami odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu konkretne produkty można dostać taniej niż samodzielnie kupując je w sklepie. Dodatkowo firmy w zależności od projektu systemu i rodzaju zasadzonych roślin doskonale będą wiedziały jak je podlewać, a zatem jakie elementy całej konstrukcji będą potrzebne. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo Ale Ogród z Łodzi (http://ale-ogrod.com.pl/), które od wielu lat wykonuje kompleksowe usługi ogrodnicze, a wśród nich jest zakładanie systemów nawadniających oraz ich serwisowanie i konserwowanie. Warto zatem wybrać specjalistów, aby mieć pewność, że całość instalacji zostanie wykonana należycie, a dodatkowo zostanie na nią udzielona stosowna gwarancja.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź