Profesjonalna budowa albo zakup szklarni
Jaka szklarnia do ogrodu będzie najlepsza? Przy założeniu, że jest to szklarnia wykonana własnoręcznie, optymalnym rozwiązaniem będzie konstrukcja w pełni profesjonalna. Niestety nie każdy ogrodnik posiada tak duże umiejętności. Zwłaszcza, że inwestycja ta wymaga sporo cierpliwości i znaczących nakładów finansowych. Który model własnoręcznie budowanej szklarni będzie zatem najlepszy?
Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy?
Inwestor własnoręcznie budujący szklarnię, musi zastanowić się nad tym, który jej model będzie z jego punktu widzenia najlepszy.
1. Poszycie
Pod tym względem szklarnie ogrodowe dzielą się na trzy podstawowe rodzaje. Tunele foliowe to najprostszy z nich, a zarazem… najtańszy. Niestety ma on kilka wad. Słaba konstrukcja i niewielka zdolność do akumulacji ciepła, to tylko niektóre z wad takiego projektu. Alternatywą są tu szklarnie szklane, ale są one ciężkie i łatwo się tłuką.
Szklarnia Trioszka – profesjonalna cieplarnia ogrodowa z poliwęglanu na wiele sezonów ogrodniczych.
2. Stelaż
Stelaże szklarniowe mogą mieć bardzo różnorodną formę. Najlepsze efekty dają konstrukcje stalowe (wykonane ze stali nierdzewnej), które chronią całą zabudowaną strukturę przed działaniem śniegu, deszczu i intensywnego wiatru. Tańszym rozwiązaniem są stelaże drewniane, ale ich wytrzymałość jest znacznie niższa. Poza tym drewno wymaga okresowej konserwacji. Można też postawić na lekkie aluminium, ale bardzo źle znosi ono działanie światła słonecznego.
3. Drzwi i okna
Jaka szklarnia do ogrodu będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która zapewni optymalną wentylację upraw. Dlatego obowiązkiem wykonawcy jest zamontowanie w niej nie tylko drzwi, ale i okien. Niestety własnoręczne wykonanie innowacyjnych systemów wentylacyjnej automatyki szklarniowej, graniczy praktycznie z cudem.
Wymiary – problem czy wyzwanie?
W trakcie własnoręcznej budowy szklarni, inwestor będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka konstrukcja będzie dla niego optymalna. Przyjęło się, że każdy członek rodziny „potrzebuje” od 2 do 4 metrów kwadratowych upraw. Wszystko zależy od tego, jak duża jest dana rodzina i jak bardzo chciałaby ona zmienić swoje codzienne menu. Tak czy inaczej, własnoręczna budowa konstrukcji, której rozbudowa będzie możliwa w nieograniczony sposób, jest praktycznie nierealna. Co gorsza – ustalenie gotowych wymiarów konstrukcyjnych już na etapie projektu, może doprowadzić do niedoszacowania lub przecenienia wybranej inwestycji.
Podsumowanie
Z punktu widzenia posiadacza działki, najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem pozostaje zakup gotowej konstrukcji poliwęglanowej. Wchodzące w jej skład moduły są trwałe, funkcjonalne i łatwe w montażu. Poza tym wielkość szklarni można stale dostosowywać do swoich potrzeb!