Czym są dywanowe płytki?

0

Płytki dywanowe, inaczej zwane wykładzinami modułowymi, ze względu na swoja budowę zyskały uznanie wśród szerokiego grona projektantów. Mają inne zalety niż standardowy dywan czy wykładzina. Sprawdzają się w przestrzeniach komercyjnych. Zazwyczaj mają kształt kwadratów, które są wycięte z wykładziny. Na ogół są dostępne w rozmiarach 48×48, 50×50, 60×60 i 96×96 cm. Niektórzy dostawcy oferują również inne kształty i rozmiary, takie jak sześciokąty i trójkąty. Płytki dywanowe mogą być stosowane jako alternatywa dla typowych wykładzin. Nie wymagają specjalnej instalacji w pomieszczeniu. Nie muszą być mierzone co do wielkości pomieszczenia, dlatego też nie wymagają specjalnej instalacji na podłodze. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu i mogą stworzyć unikalny akcent we wnętrzu. Mogą być umieszczone zarówno na podłodze jak i na ścianach. Sprawdzają się idealnie do aranżacji mniejszych pomieszczeń.

Oszczędność kosztów i czasu

Dzięki niewielkim rozmiarom, płytki dywanowe są znacznie łatwiejsze do podniesienia, przeniesienia i instalacji w porównaniu z typowymi wykładzinami. Zwykle powodują one również znacznie mniej odpadów podczas kładzenia, ponieważ potrzeba znacznie mniej cięcia, szczególnie w pomieszczeniach o wielu zagłębieniach i niestandardowych ścianach. Z tych powodów płytki dywanowe oferują znaczne oszczędności kosztów i czasu w stosunku do wykładzin – dzięki czemu są idealnym wyborem do projektów o ograniczonym budżecie.

Łatwość zdemontowania

Płytki dywanowe są nie tylko łatwe do zainstalowania, ale również łatwe do usunięcia. W przypadku zużycia i uszkodzenia można łatwo wymienić pojedyncze sztuki, zamiast całego dywanu lub wykładziny. Inną korzyścią związaną z konserwacją płytek dywanowych jest to, że płytki można łatwo podnieś z podłogi, jeśli potrzebny jest dostęp do spodu podłoża. Oznacza to, że w razie potrzeby technicy mogą uzyskać dostęp do kabli podpodłogowych, co stanowi znaczną przewagę w pomieszczeniach, które podlegają ciągłym zmianom, takich jak sale konferencyjne.

Elastyczność projektowania

Pod pewnymi względami płytki dywanowe oferują większą elastyczność projektowania niż wykładziny. Dzięki nowym technologiom farbowania możliwe jest tworzenie szerokiej gamy kolorów i wzorów, które nie są możliwe w standardowych wykładzinach. Nic nie stoi na przeszkodzie stworzeniu wielobarwnego układu w nowoczesnych pomieszczeniach. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta. W dywany sklep natomiast można na spokojnie wybrać i zadecydować czy chcemy dywan tradycyjny czy płytki.

Zalety dla otoczenia

Dzisiejsze płytki dywanowe oferują ciepło, komfort oraz mają właściwości akustyczne i wiele korzyści zdrowotnych. Dodatkową zaletą jest to, że ich warstwowa struktura pochłania jeszcze więcej dźwięków niż standardowe wykładziny. Dlatego też znacznie lepiej tłumi dźwięk w dużych otwartych biurach, centrach telefonicznych lub ruchliwych barach czy restauracjach.

Podsumowując, płytki dywanowe można z powodzeniem stosować w niemal wszystkich przestrzeniach publicznych. Podczas gdy wykładzina pozostaje najlepszym wyborem do modelowania na dużą skalę. Dodatkowo, płytki dywanowe zapewniają swobodę w projektowaniu i łatwość w stosowaniu. Można je instalować w różnych konfiguracjach, aby uzyskać różne efekty. Wzorzyste kafelki mogą być używane, jako wskaźniki lub znaki sygnalizujące zmianę obszaru lub wejście do innego pomieszczenia. Dlatego też, modułowość płytek dywanowych jest częścią tego, co czyni je niesamowitym narzędziem kreatywnym dla każdego architekta i projektanta wnętrz.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź