O mieszkaniu w odnowionej kamienicy

0

Własne cztery kąty to marzenie każdego dorosłego człowieka. Nie ma tu znaczenia czy jest to rodzina czteroosobowa, singiel lub grupa studentów – mieszkanie to miejsce pożądane zawsze, dlatego do wyboru odpowiedniego lokum przykładamy dużą uwagę.

Wszechobecne blokowiska mają jednak swoją konkurencję – mieszkania w kamienicy. Te zazwyczaj wysokie i pięknie zdobione budynki z drewnianymi schodami, dużymi oknami i wysokimi sufitami przyciągają tych, którzy cenią sobie rys historii w miejscu w którym mają zamieszkać. Stare kamienice tworzą specyficzny klimat dzięki swym parametrom pokoi , oryginalnej stolarce, pięknych drewnianych podłogach i wieloma możliwościami aranżacji.

Decydując się na mieszkanie w odnowionej kamienicy otrzymujemy lokal wielkopowierzchniowy, wysoki na co najmniej 3 metry i dobrze doświetlony dzięki dużym oknom. Taka przestrzeń stwarza bardzo liczne możliwości architektoniczne, jak np. zbudowanie antresoli, dzięki której uzyskamy dodatkową przestrzeń użytkową. Można również pokoje podzielić, tworząc kolejne pomieszczenia. Liczne korytarze nadają się na zabudowę w przesuwne szafy, a jak wiadomo – miejsca do przechowywania nigdy nie za wiele!

Kolejnym atutem wysokich mieszkań w kamienicy jest brak problemu z urządzeniem pokoi meblami i dodatkami o dużych gabarytach.  Ciężkie zabytkowe szafy, wysokie regały na książki lub potężny żyrandol pod sufitem doskonale odnajdą się w tych pomieszczeniach, prezentując się idealnie.  Warto wspomnieć też o ścianach. Grube ceglane ściany wyciszają uliczny gwar, a latem chronią przed upałami.

Nie bez znaczenia jest także usytuowanie kamienic. Na ogół znajdują się one w centrum miasta. Taka lokalizacja, jak np. kamienice Warszawa, to duże ułatwienie w codziennym życiu. Stąd mamy blisko do większość miejsc, które odwiedzamy niemal każdego dnia: Urząd Miasta, apteki, szkoły, przychodnie i przede wszystkim nasze miejsce pracy. Warto jednak zwrócić uwagę czy w pobliżu kamienicy znajduje się parking na nasz samochód i przystanek autobusowy, gdy korzystamy z komunikacji miejskiej. Są to istotne kwestie wpływające na jakość codziennego życia.

Większość kamienic to przykłady budowli secesyjnych, stąd tak charakterystyczne dla tego stylu duże okna, wysokie pomieszczenia, piękne stiuki na sufitach, zdobione metalowe balustrady czy płaskorzeźby na ścianach. Funkcjonalność tego stylu idzie w parze z jego urokiem. Ten nurt florystyczny, zwierzęcy, z nutą orientalną jest bardzo dekoracyjny i przypadnie do gustu tym, którzy nie lubią minimalizmu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkanie w kamienicy urządzić nowocześnie. Można nawet pokusić się o oryginalne mieszanie stylów łącząc ze sobą modernistyczne wzornictwo z nutką ornamentyki roślinnej, tak charakterystycznej dla Art Nouveau. Wielu młodych ludzi wykorzystuje przestrzeń jaką oferuje mieszkanie w kamienicy jako główny element designu pokoju. Jasne ściany, drewniana podłoga i surowe meble przełamują jednym dekoracyjnym akcentem, jak np. duży kwiecisty wazon, orientalny dywanik lub lustro z ozdobną ramą.

Mieszkanie w odnowionej kamienicy to połączenie funkcjonalności z pięknem detalu stylu secesyjnego. To wiele możliwości aranżacji lokalu z zachowaniem oddechu przeszłości, co daje unikalny klimat ogniska domowego.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź