Jak pielęgnować meble ogrodowe z drewna?

0

Drewno jest pięknym, naturalnym materiałem, który lubimy wykorzystywać w ogrodach. Komponuje się z zielenią i jest dobrym budulcem mebli, małej architektury czy placów zabaw dla dzieci. Jednak o drewno trzeba odpowiednio dbać, aby na długo zachowało swój atrakcyjny wygląd i właściwości. Oto garść wskazówek, jak zabezpieczyć drewniane elementy pozostające na zewnątrz.

Lakiery, bejce i lakierobejce

Do pielęgnacji drewna należy używać środków do niego dedykowanych. Do wyboru mamy wiele preparatów. Bejca to impregnat, który nadaje kolor, pozostawiając widoczne słoje. Aby zaimpregnować dany element bejcą, trzeba nanieść ją na suche, oczyszczone i przeszlifowane drewno za pomocą miękkiego pędzla. Potem preparat należy wetrzeć, aby uzyskać intensywniejszy efekt kolorystyczny czynność powtarzamy. Do bajcowania drewna, które pozostaje w ogrodzie, wybieramy bejce zewnętrzne, które są odporne na promieniowanie UV i zabezpieczają przed gniciem i sinizną. Lakiery czy emalie do drewna tworzą powłokę zabezpieczającą. Nadają również połysk, chociaż można znaleźć także lakiery matowe. Emalie nakładamy odpowiednim pędzlem na przeszlifowane drewno, pozbawione nierówności. Lakierobejce łączą właściwości lakierów i bejcy – zabezpieczają drewno, nadając jednocześnie kolor. Lepiej sprawdzają się do pielęgnacji drewna, które pozostaje w pomieszczeniu.

Przygotowania

Przed nałożeniem na meble ogrodowe odpowiedniego środka do pielęgnacji drewna, trzeba odpowiednio przygotować materiał. Od tego zależy, czy nasza praca nie pójdzie na marne. Przede wszystkim drewno musi być suche i dokładnie oczyszczone. Musimy je najpierw oczyścić, a szary nalot i mech należy wyczyścić na mokro. Następnie zdzieramy starą farbę za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Drewno, które wcześniej nie było malowane również trzeba wyrównać.

Nakładanie preparatów

Emalia czy bejca musi być odpowiednio dobrana do naszego drewna. Wybierajmy preparaty przeznaczone do użytkowania na zewnątrz – są one odporne na promieniowanie UV, wilgoć, zabezpieczają przed gniciem i owadami. Zwróćmy również uwagę, do jakiego drewna przeznaczony jest środek. Przeczytajmy dołączoną instrukcję – zasady aplikacji niektórych produktów mogą się między sobą różnić, a producenci dają często cenne rady i wskazówki. Jedną z bardzo istotnych informacji jest ta, czy należy przed nałożeniem preparatu zastosować podkład. Do nakładania emalii i impregnatów wybierzmy pędzel, do lakierów najlepszy będzie wałek, a do lakierobejcy tampon. Mimo iż producenci podają, że preparaty schną już w czasie kilkunastu godzin, to czas ich utrwalania jest o wiele dłuższy. Po impregnacji drewno nie powinno mieć kontaktu z wodą lub wilgocią przez kilka tygodni.

Codzienne dbanie o drewno

Aby drewniane meble ogrodowe długo nam służyły, nie wystarczy pokrycie ich odpowiednim środkiem. Przedłużymy również ich żywotność dzięki drobnym codziennym zabiegom. Po każdej zimie skontrolujmy stan drewna – obejrzyjmy, czy nie gnije, nie ma ubytków czy innych uszkodzeń. Przygotowując się do zimy, zabezpieczmy meble przed mrozem i wilgocią. W czasie letnich miesięcy nie pozostawiajmy ich na deszczu, a tym bardziej nie pozostawiajmy zmoczonych do wyschnięcia na intensywnym słońcu, ponieważ mogą się porozsychać i wypaczyć.

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź