Materace Koło

Jak wybrać skrzynię balkonową?

3

Rynek skrzyń balkonowych jest różnorodny i pozwala na stworzenie na balkonie, tarasie czy w ogrodzie odpowiedniego miejsca do przechowywania aktualnie niepotrzebnych rzeczy. Skrzynie balkonowe są zrobione z materiałów zapewniających ochronę przechowywanym sprzętom oraz długowieczność użytkowania samej skrzyni. Niekiedy skrzynia jest wyściełana i służy również, jako samodzielny mebel. Skrzynie balkonowe są elementem wystroju polecanym gównie na małe balkony.

Idealne skrzynie balkonowe

Balkony są ważnym elementem mieszkań na osiedlach oraz w starszych kamienicach centrów miast. Nie są to duże przestrzenie, ale niezwykle potrzebne. Pełnią wiele funkcji. Są miejscem odpoczynku, upraw balkonowych małych roślin ozdobnych oraz ziół, również składowiskiem niewielkich narzędzi, zabawek i innych rzeczy, na które nie ma miejsca w mieszkaniu a które są używane np. na balkonie. Niektóre osoby z balkonu robią typowy składzik rzeczy niepotrzebnych. Dzieje się tak zapewne, dlatego, że nie potrafią racjonalnie wykorzystać posiadanego balkonu. Na pewno pomocne będą tu skrzynie balkonowe. Można je wykorzystać na niewielkiej przestrzeni, ale również na tarasach i w ogrodach. Zazwyczaj mają one kilka funkcji. Skrzynie balkonowe mogą służyć również, jako:

 • schowki
 • stoliki kawowe,
 • ławy w zestawach wypoczynkowych,
 • siedziska
 • pufy

Są one zbudowane w sposób umożliwiający maksymalizowanie ich możliwości z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniego wyglądu, który współgra z ogólnie przyjętym, minimalnym designem tak małych powierzchni, jaką są balkony. Dlatego robione są z:

 • drewna
 • tworzywa sztucznego – PCV
 • rattanu i wikliny
 • technorattanu
 • metalu

skrzynia-drewniana

Skrzynia balkonowa? Tak, ale z jakiego materiału?

Każdy materiał ma swoje właściwości, wady i zalety, i tak:

Drewno

Naturalnie eleganckie, ekologiczne i o szerokich możliwościach wykorzystania. Wymaga zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, mogą być nieszczelne. Polecane są na balkony urządzane tradycyjnie, rustykalnie lub ekologicznie.

Tworzywo sztuczne

Jest trwałe, estetyczne, szczelne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie wymaga zabezpieczenia przed korozją czy blaknięciem. Ich cechą jest niewielka waga, idealne zgranie się z nowoczesnym wystrojem oraz higiena i łatwość czyszczenia.

Rattan i wyklina – materiały naturalne

Są to materiały do plecenia, również skrzyni. Są naturalne, przyjazne oraz efektowne, eleganckie i ponadczasowe. Mimo, że czasy świetności mają często za sobą, wciąż są chętnie stosowane. Zazwyczaj zastępują ławy oraz siedziska. Ich wadą jest nietrwałość oraz trzeszczenie podczas użytkowania, co wielu osobom przeszkadza.

Technorattan

Nowoczesne naśladownictwo natury o właściwościach przewyższających wszystkie inne materiały. Efektowny, trwały, praktyczny, nowoczesny i higieniczny. Jest idealny do wystroju nowoczesnego, ale również tradycyjnego. Ma szerokie możliwości zastosowania, jest wodoodporny, mrozoodporny. Można go pleść w sposób tradycyjny, ale również mozaikowy. Nie wymaga konserwacji i innych zabiegów.

Metal

Nie jest materiałem popularnym w produkcji skrzyń balkonowych. Skrzynie metalowe są trwałe, ciężkie, wodoodporne oraz wymagają dokładnego zabezpieczenia, głównie przed wilgocią.

Jak wybrać idealną skrzynię balkonową?

Idealnie dobrana skrzynia balkonowa musi być:

 • trwała
 • zrobiona z materiału dostosowanego do potrzeb
 • praktyczna
 • wielkością odpowiadającą wymaganiom i potrzebom
 • estetyczna, dopasowana designem do założeń aranżacyjnych
 • trwała i wysokiej jakości
 • w odpowiedniej cenie
 • z certyfikatami i pozwoleniami użytkowania nadawanymi tego typu produktom

Zakup skrzyni z najtańszych materiałów, np. drewnianych skrzyń z drewna sosnowego wiąże się z mniejszą ich trwałością. Jednocześnie wersje mniej kapitałochłonne daję więcej możliwości kombinacji z malowaniem powierzchni, wszelkiego rodzaju przeróbkami. Drewno jest ogólnie najtańszym materiałem, choć skrzynie szybko tracą na jakości. Daję jednak wiele możliwości aranżacyjnych, głównie dla wystroju naturalnego. Tutaj jednak można zastosować technorattan. Nieco droższy ale o wiele trwalszy i o właściwościach niemożliwych do osiągnięcia przez drewno. Skrzynie balkonowe z technorattanu oprócz naturalnego wyglądu są znacznie odporniejsze na wszelkie warunki eksploatacji. Nie wymagają impregnacji ani innego zabezpieczenia a ich czyszczenie jest proste i można je ograniczyć do umycia zwykłą wodą. Nieco trwalsze od drewna tradycyjnego, z drzew gatunków lokalnych a jednocześnie, nie raz tańsze niż technorattan, są meble z drewna egzotycznego. Mają wyjątkowy wygląd, wysoką jakość i pozwalają osiągnąć egzotyczny, estetyczny i wyjątkowy design.

Najtrwalsze są jednak skrzynie balkonowe z tworzywa sztucznego. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość dowolnej koloryzacji materiału. To znacznie rozszerza możliwości aranżacyjne. Materiał ten jest oczywiście trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości. Niestety wielokrotnie poddaje się działaniu promieni UV i płowieje wystawiony na bezpośrednie działanie zmiennych warunków środowiska, głównie ostrego słońca.
Idealnym rozwiązaniem zdają się skrzynie metalowe. Na pewno są trwałe, choć ulegają korozji pod wpływem podwyższonej wilgotności. Są też ciężkie i mają ograniczone zastosowanie. Ich mała popularność jest jednak zaletą dla prawdziwych designerów. Warto zwrócić na nie uwagę przy aranżacjach nowoczesnych.

Skrzynia dobra na wszystko

Na pewno warto zadbać o odpowiedni dobór skrzyni balkonowych, bowiem nie tylko są idealnym schowkiem, ale również mogą pełnić wiele innych funkcji, z dodatkowym umeblowaniem powierzchni balkonowej na czele.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór produktów do domu, ogrodu, na balkon i taras, w tym skrzynie ogrodowe: http://ogrodolandia.pl/skrzynie-ogrodowe.

Materace Koło
Podziel się ze znajomymi

3 komentarze

Pozostaw odpowiedź