Praca w ogrodzie – tanie narzędzia także mogą dobrze służyć

0

Zadbany ogród to marzenia każdego właściciela posesji, czy też działki. Przygotowanie terenu pod zieleniec i wykonanie nasadzeń to dopiero połowa sukcesu. Aby ogród spełniał pokładane w nim oczekiwania trzeba przecież regularnie dbać o rośliny, walczyć ze szkodnikami i chwastami, a także nawozić i podlewać.

W gruncie rzeczy dbanie o ogród wiąże się z wieloma uciążliwymi czynnościami, bez wykonania których uzyskanie pożądanego efektu się nie obędzie. Oczywiście domorosły ogrodnik nie jest zdany tylko na siebie – z pomocą przychodzą mu szeroko dostępne na rynku narzędzia ogrodowe. Gama cenowa oferowanych przyrządów zdaje się wskazywać, że możliwości wydawania pieniędzy na ten cel są wręcz nieograniczony, W tym tekście jednakże skupimy się na narzędziach najtańszy – co wcale nie musi oznaczań, że najgorszych.

Cena nie pracuje, czyli kupujemy tani sprzęt

Zastanówmy się więc nad tytułową kwestią na przykładzie. Załóżmy, że jesteśmy właścicielami posesji, w której na ogród przewidziano 500 m 2 – nie jest to bardzo dużo, ale jednocześnie nie jest to też mało. Bez pracy więc się nie obędzie. Przyjmijmy, że część ogrodu zajmuje sad (nieco więcej niż połowę), natomiast resztę grządki z warzywami i kwiatami. Gdzieniegdzie rosną także krzewy ozdobne, wymagające formowania.

Drzewa owocowe, rosnące w naszym mini-sadzie będą wymagały pielęgnacji na początku sezonu, w postaci prześwietlania. Musimy więc wyposażyć się w piłę kabłąkową, a do tego w zapasowe brzeszczoty. Do tego przyda się sekator i siekiera, aby rozdrobni i porąbać odcinane gałęzie. Robimy krótkie rozeznanie w internecie i już wiemy – na piłę wydamy nie więcej niż 30 zł, do tego maksimum 10 zł na zapasowy brzeszczot oraz kilkanaście zł na sekator do ręki i 50-60 zł jeśli chcemy zakupić sekator teleskopowy. Aha – jeszcze 30-60 zł na siekierę – w zależności od tego jak dużą chcemy nabyć.

Podsumowując więc: za 80-100 zł jesteśmy w stanie zakupić narzędzia ogrodnicze, które umożliwią nam przygotowanie drzew owocowych do sezonu. Jeśli dorzucimy do tego jeszcze 40-50 zł skompletujemy pełen zestaw.

Co więc jeszcze? Na pewno sad na jesieni pozostawi po sobie dużo liści, wypada więc wyposażyć się w grabie, które przydadzą się także na grządkach. Po sprawdzeniu w sklepach internetowych okazuje się, że na zakup grabi wystarczy kilkanaście złotych, natomiast za kwotę 25-30 zł kupimy dwa różnorodne modele – druciane i zębne.

A co z pracami na grządkach? Motyczka, grabki, pazurki, łopatka – takich kompaktowych narzędzi potrzebujemy, aby wykonać zasiewy i dbać o wzrastające plony. Koszt w internecie? Około 10 zł za każde z tych narzędzie. Razem 40 zł za komplet.

Pozostają jeszcze nasze krzewy, a więc zakup sekator do żywopłotu. Rozeznanie mówi, że 30 zł powinno wystarczyć na ten cel. Do tego 20 zł, na nożyce do trawy, którymi przytniemy trawnik w miejscach wokół drzew i krzewów. Razem 50 zł.

Czy nasze zakup zdadzą egzamin?

Po skompletowaniu wszystkich narzędzie możemy zacząć podsumowanie. Wydaliśmy około 250-300 zł. Co za to otrzymujemy? Komplet narzędzie, którymi zadbamy o nasze 500 m2 ogrodu. Czy narzędzia z takiej półki cenowej wytrzymają obciążenia? Bez obaw – są one nie gorsze, niż te sygnowane nazwami uznanych marek. Potwierdza to doświadczenie wielu tysięcy internautów, dzielących się w sieci swoimi pracami w ogrodzie. W końcu przecież narzędzia, które przedstawiamy w tym artykule wykonane są z takich samych materiałów, jak te z półki najwyższej. Wykonuje także te same prace. Nie zastanawiajmy się więc na tym czy się uda, lecz już teraz planujmy swój czas, abyśmy mogli poświęcić kilkanaście godzin tygodniowo na własny zieleniec.

Tutaj można znaleźć dobre i tanie narzędzia ogrodowe 

Podziel się ze znajomymi

Pozostaw odpowiedź